Przy wyjazdach z małym dzieckiem należy zwrócić uwagę na to, że przy zasadniczej zmianie środowiska, na przykład wyjeździe nad morze z Polski centralnej nasza pociecha będzie potrzebowała kilku dni na aklimatyzację. Z tego powodu w dalekie podróże, zwłaszcza podróże samolotem, warto wyjeżdżać na dłuższy, dwu – trzytygodniowy wypoczynek – przy kilkudniowych wypadach maluchowi raczej trudno będzie korzystać z dobrodziejstw wyjazdu. Pobyt w górskim klimacie zalecany jest przede wszystkim dzieciom z alergiami, astmą, problemami skórnymi.
Przebywanie w górskim klimacie podnosi ogólna odporność organizmu, korzystnie wpływa na funkcjonowanie dróg oddechowych, wzmaga apetyt. Należy się jednak liczyć z tym, że niektóre maluchy mogą źle znosić ostry klimat i skoki ciśnienia, jakie spotykamy w górach. Choć zdobywanie górskich szczytów jest w towarzystwie naszych pociech raczej niemożliwe, wypoczynek w górach może zapewnić zarówno dzieciom, jak i rodzicom sporo atrakcji. Wśród polskich gór szczególnie Tatry, zwłaszcza okolice zakopanego, mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę, dzięki której, nawet z małym dzieckiem, możemy komfortowo spędzić tam czas.
Wyjazdy zagraniczne
Szczególnie dobrego planowania wymaga wyjazd zagraniczny. W grę wchodzą nie tylko możliwości finansowe czy znajomość języków obcych. Stosunkowo niewielkim problemem są wyjazdy do krajów europejskich, bardziej egzotyczne wypady, na przykład do Turcji, Tunezji, Egiptu wiążą się z podwyższonym ryzykiem. Zagranicą, tak jak w domu, dziecku może być niezbędna opieka pediatry – jeśli nie bierzemy udziału w wyjeździe grupowym będziemy zmuszeni zapewnić mu ją samodzielnie, co nie zawsze jest proste i może wiązać się ze znacznymi kosztami, na które należy być przygotowanym. Należy poza tym pamiętać o fakcie, że dzieci gorzej niż dorośli znoszą upały czy kiepskie warunki sanitarne w ośrodkach wypoczynkowych.
Bardzo korzystny z punktu widzenia zdrowia i kondycji dziecka może okazać się wyjazd nad morze. Kryształki soli magnezu i jodu działają korzystnie na układ oddechowy, nawilżając gardło i ułatwiając odkrztuszanie. Wypad nad morze może okazać się świetną kuracją dla dzieci, które mają problemy z gardłem i oskrzelami. Obecny w morskim powietrzu jod jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, sprawnej pracy układy nerwowego i krwionośnego. Nad morzem, zwłaszcza zimnym Bałtykiem, należy jednak zachować ostrożność i umiar z kąpielami gdyż woda rzadko kiedy jest dostatecznie ciepła dla najmłodszych urlopowiczów.
Źródła: www.polishairports.eu