Zabawy teatralne należą do najważniejszych elementów pracy pedagogicznej w każdym przedszkolu. Teatr jest doskonałym, syntetycznym rodzajem sztuki który łączy w sobie wiele różnych form artystycznych. Udział dzieci nie powinien być zatem ograniczony wyłącznie do oglądania spektaklu – maluchy muszą go również tworzyć. Wczuwanie się w różne postaci i odgrywanie ich ról należy często do ulubionych zabaw dla małych dzieci – w końcu chyba większość z nas bawiła się w dom, szkołę czy rodzinę. Dzieci nawet nie zauważają tego, że podczas takich zabaw stają się prawdziwymi aktorami: muszą same dobrać sobie odpowiednie rekwizyty i odegrać wyznaczone im role. Ponadto w wieku przedszkolnym pojawia się u dzieci naturalna potrzeba wyrażania swoich uczuć w różnych formach – poprzez mowę, śpiew czy gesty. Z tego też powodu zabawa w teatr na tym etapie edukacji może być dla na maluchów bardzo ciekawym doświadczeniem, które znacznie pomoże dzieciom w późniejszej nauce.
Teatr tworzy dla maluchów bardzo wyjątkową rzeczywistość która otwiera przed nimi mnóstwo różnych możliwości. W takiej rzeczywistości maluch może swobodnie realizować swoje marzenia o staniu się kimś innym, niż w rzeczywistości. Istnieje wiele korzyści które przynosi wprowadzanie dzieci w magiczny świat teatru. Coś takiego znacznie rozwija u nich wyobraźnię oraz wrażliwość na nowe doznania; pokazuje piękno muzyki i poezji. Pomaga w rozwoju sprawności ruchowej, podnosi poczucie własnej wartości. Nade wszystko jest to jednak po prostu doskonała zabawa, w czasie której dzieci mogą ze sobą współpracować i lepiej poznawać się nawzajem. Maluchy uczą się tutaj współpracy z innymi, poznają czym jest kultura zachowywania się czy wypowiadania. Dziecko znacznie poszerza również swoje słownictwo o nowe pojęcia związane ze sztuką teatralną; dowiaduje się też wielu przydatnych rzeczy na temat funkcjonowania teatru.
Teatr znacznie kształtuje osobowość młodego człowieka, wyostrza jego zmysły oraz zdolność koncentracji i obserwacji otaczającego go świata. Jest to również sposób na wyładowanie wielu swoich emocji. Chyba każdy człowiek pragnie akceptacji ze strony innych ludzi i zwyczajnie zależy mu na tym, aby cieszyć się wśród nich uznaniem. Teatr daje maluchom uczucie wielkiej satysfakcji oraz sukcesu. W życiu niektórych ludzi teatr odgrywa również ważną rolę jako lekcja emocji. Dzieci uczą się w nim przeżywać poszczególne uczucia i wczuwać się w grane przez siebie postaci.
Odgrywanie bohaterów pozytywnych pokazuje dziecku jak należy zachowywać się w niektórych, nierzadko bardzo trudnych sytuacjach. Z drugiej strony bohaterowie negatywni, których w końcu nie brakuje raczej w bajkach, mają dla malucha duże znaczenie uspołeczniające. Aby dzieci czerpały z takich zajęć teatralnych rzeczywiście dużo radości, muszą one być prowadzone przede wszystkim w formie zabawy. Nauczyciel powinien przedstawić cały ten temat w jak najbardziej atrakcyjny dla dzieci sposób, aby podchodziły one do niego z dużą ochotą. Ponadto trzeba tutaj być zawsze otwartym na pomysły uczniów i nigdy nie krytykować ich za kreatywność.