Nadwaga i otyłość wśród dzieci stanowi coraz większy problem w krajach wysoko rozwiniętych. Podstawowa przyczyna takiego stanu rzeczy to niewłaściwe nawyki żywieniowe. Wbrew powszechnym opiniom, otyłość i nadwaga nie mają wyłącznie przyczyn w genach. Oczywiście, pewne tendencje do nadmiernego przybierania na wadze dziedziczymy, jednak nawyki żywieniowe jakich nabywamy już we wczesnym dzieciństwie są kluczowe dla wyglądu sylwetki. Kwestią istotną jest też sposób spędzania wolnego czasu – obecnie najpopularniejsza forma rozrywki dzieci i młodzieży to telewizja oraz komputer, co sprawia, że możemy wręcz mówić o epidemii otyłości wśród dzieci i młodzieży. Nadwaga w dzieciństwie prowadzi bardzo często do otyłości w okresie młodości i w życiu dorosłym.
Jak zapobiegać problemowi nadwagi i otyłości w dzieciństwie?
Już od pierwszych dni życia, nawet przed narodzeniem dziecka można wiele zrobić, aby budować u niego prawidłowe nawyki jedzenia. Warto zapoznać się z najnowszymi badaniami, które mówią o tym, iż w łonie matki kształtuje się już apetyt i smak. Preferencje smakowe i upodobania dziecka zależą w pewnej mierze od diety jego matki w ciąży. Zatem zdrowa i wartościowa dieta matki jest ważna nie tylko dla niej samej, ale i dla rozwoju nienarodzonego dziecka, wpływa też na jego przyszłe upodobania kulinarne. Matka powinna dbać o to, by w jej pożywieniu nie zabrakło witamin i skalników mineralnych zawartych w świeżych owocach i warzywach, powinna natomiast ograniczyć niezdrowe potrawy, więc głównie cukier i tłuszcze zwierzęce. Problem dotyczy szczególnie dzieci z Afryki, gdyż otyłość wbrew pozorom, dotyczy bardziej osób ubogich.
Kiedy dziecko przychodzi na świat, najlepiej będzie, jeśli jest ono karmione piersią przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy, najlepiej żeby w tym okresie dziecko nie otrzymywało żadnych innych posiłków. Zbyt wczesne rozszerzanie diety dziecka i wprowadzanie nowych potraw nie jest korzystne dla jego zdrowia, wręcz może zaszkodzić. Jeżeli dziecko otrzymuje mleko modyfikowane, należy szczególnie zwracać uwagę, aby przygotowane mieszanki nie były zbyt gęste. Należy nieustannie kontrolować ilość pokarmu zjadanego przez nasze dziecko, sprawdzając czy nie przybiera za dużo. Wagę i wzrost dziecka, szczególnie karmionego sztucznie, należy sprawdzać systematycznie na siatkach centylowych. Jeżeli u dziecka już wystąpił problem nadwagi, albo, co gorzej, otyłości, starajmy się przede wszystkim tak modyfikować jego dietę, aby ograniczyć podaż tłuszczu i cukru. Nie zaleca się, poza uzasadnionymi przypadkami, stosowania u dzieci diet odchudzających i niskokalorycznych. Organizm dziecka intensywnie się rozwija i potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, których nie może mu zabraknąć.
Nadwaga u dziecka dorastającego, u nastolatka powinna być skonsultowana bezwzględnie ze specjalistą, jednak rodzice tez mogą wiele zrobić, aby mu pomóc. Na początek trzeba zrezygnować ze słodyczy, a skupić się na zwiększeniu codziennej porcji ruchu. Będzie to z korzyścią dla zdrowia i sylwetki tak w młodości, jak i w dorosłym życiu.