Jak zainteresować dziecko i utrzymać jego uwagę?
Czy Twoje dziecko spędza według Ciebie zbyt dużo czasu przed ekranem smartfona lub komputera? Jak temu zaradzić?
Witamy w XXI wieku
W dzisiejszych czasach, gdy dzieci mają nieustanny dostęp do technologii, coraz trudniej jest znaleźć ciekawe zajęcie, które nie dość, że zaangażuje dziecko to zdoła również utrzymać jego uwagę dłużej niż chwilę.
Postaramy się przedstawić Wam, w jaki sposób można zainteresować dziecko innymi ciekawymi zajęciami.
Jak działa technologia
Udowodnione jest, że człowiek w dzisiejszych czasach w ciągu jednego dnia, doświadcza więcej bodźców zewnętrznych niż człowiek żyjący w czasach średniowiecza w ciągu całego swojego życia. Skąd takie wyniki?
Każdego dnia nasze mózgi są wręcz atakowane przez najrozmaitsze doznania: słuch, wzrok, węch, są nieustannie pobudzane przez nowe rzeczy. Gdy dziecko gra na telefonie, czy ogląda bajki w telewizji, jego oczy pochłaniają całą paletę barw, nieustannie mieszających się ze sobą, zmieniających się na ekranie w zastraszającym tempie. W połączeniu z nimi dźwięk dociera do naszych uszu setkami różnych dźwięków, raz wyższych, raz niższych, zawsze różnych.
W ten sposób mózg przyzwyczaja się, że wszystko wokół nas cały czas się zmienia, nudzi się, gdy raptem musimy usiąść przy biurku i czytać lekturę, bądź odrabiać lekcje, czy też nawet rysować kolorowankę: żadne z tych zajęć nie dostarczą mu tyle różnych bodźców, co telefon czy telewizor.
Dlatego też coraz trudniej dotrzeć nam do dzieci, które nastawione są na ciągłe zmiany i nie możemy zrozumieć, jak zabawy w które my mogliśmy bawić się w dzieciństwie przez cały dzień, naszym podopiecznym nudzą się po 15 minutach.
Poznanie dziecka i tego co lubi
Żeby zachęcić dziecko do oderwania się od ekranu telewizora lub smartfona, powinniśmy znać, lub poznać, jego ulubione zajęcia, kolory, dźwięki, smaki,oraz ogólnie to, co dziecko lubi. Im lepiej poznamy dziecko, tym łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie zajęcia zgodnie z jego upodobaniami.
Nie będzie najlepszym pomysłem proponować chłopcu, który lubi sport i marzy o zostaniu piłkarzem, zabawy w karaoke w domu, gdy na zewnątrz świeci słońce, tak samo jak dziewczynce marzącej o zostaniu piosenkarką, proponować gry w piłkę. Ew. jest tyle nowych gier, jak np. Indiaca.
Jak zacząć zabawę z dzieckiem
Dlatego najpierw zacznijmy po prostu pytać, na co ma ochotę, a później postarajmy się znaleźć zajęcia i zabawy, zbliżone tematyką do tych, które dziecko zaproponowało na początku. Jeśli mamy na przykład dziecko, które lubi gotować z rodzicami w kuchni, zaproponujmy zabawę w zgadywanie: posadźmy dziecko na krześle, zawiążmy mu oczy i dawajmy do spróbowania różne rzeczy: cytrynę, ciasteczko, winogrono, itp. Za każdym razem dziecko musi odgadnąć, czym jest rzecz którą kosztuje. W ten sposób niezwykle pobudzamy jego receptory smaku, oraz jego wyobraźnię. Mózg będzie pracował równie intensywnie jak przy graniu na komputerze. Jeśli mamy z kolei dziecko które lubi prace plastyczne – mamy ich całą plejadę – od rysowania, przez wyklejanie, wycinanie, malowanie i rzeźbienie. Próbujmy z dzieckiem nowych rzeczy – jak np. zrobienie z masy solnej figurki, lub zróbmy z kolorowych worków na śmieci suknię księżniczki, z kolorowego papieru koronę i wachlarz, a pokój udekorujmy jak komnatę księżniczki – zobaczycie jak Wasze dziecko będzie się coraz bardziej angażować i wymyślać coraz to nowe pomysły na urozmaicenie zabawy.
Zainteresowanie dzieckiem
Pamiętajmy jednak, że dziecko musi widzieć, że jesteśmy zainteresowani i zaangażowani w to, co akurat teraz robicie. Nie da się wygonić dziecka sprzed telewizora, powiedzieć mu aby bawiło się w to co mu powiemy, po czym samemu zalec na kanapie, bo akurat zaczyna się nowy sezon serialu, lub gra nasza ulubiona drużyna. Dziecko musi czuć i widzieć, że jesteśmy całym sobą razem z nim, ponieważ dziecko bierze z nas, jako dorosłych, przykład. Jeśli widzi nasze zaangażowanie, samo też przekona się do zabawy, jeśli natomiast widzi naszą niechęć i brak zaciekawienia, samo bardzo szybko znudzi się zajęciem i wróci przed ekran, gdzie nieustannie się coś dzieje.
A w jaki sposób Wy bawicie się ze swoimi dziećmi lub podopiecznymi, aby zaangażować je w zajęcia i pobudzić ich ciekawość?