Ośrodek Pomocy Psychologicznej – Mediacje

medicjeMediacja jest dobrym sposobem rozwiązywania trudnych, konfliktowych sytuacji.

Zwykle nie lubimy konfliktów. Często – chociaż nie zgadzamy się z innymi osobami, ukrywamy swoje zdanie po to właśnie, żeby konfliktu uniknąć. A konflikt – jak dziecko wysyłane do innego pokoju, kiedy najbardziej potrzebuje naszej uwagi – wybucha po jakimś czasie z gwałtownością, która nas przeraża.
Mediatorzy sądzą, że konflikt jest rzeczą zwyczajną i naturalną. Skoro nam się zdarza, nie warto udawać że nie istnieje. Warto go rozwiązać. Rozwiązując, można nauczyć się sporo o sobie i partnerze. Można jaśniej określić i głośno wyrazić swoje interesy. Czasem można pozwolić, by to samo zrobił nasz partner. Można go bardziej polubić albo przeciwnie – wyraźnie zobaczyć, że z taką osobą nie chce się mieć nic wspólnego.
Kiedy interesy stron zostaną jasno wyrażone, a przedmiot sporu zarysuje się wyraźnie, można skupić się na znalezieniu takich rozwiązań, które usatysfakcjonują jedną i drugą stronę konfliktu.
I nawet jeśli na początku wydaje się to niemożliwe, w trakcie mediacji okazuje się całkiem realne a nawet przyjemne.

Proponujemy:

  • Mediacje w konfliktach rodzinnych. Kiedy trudno się Wam porozumieć nawet w najprostszych sprawach, kiedy krzyczycie na siebie albo na dzieci, ranicie się nawzajem, a potem czujecie się zupełnie bezradni;
  • Mediacja w sporach rozwodowych. Kiedy zdecydowaliście się na rozwód, ale nie możecie ustalić co z dziećmi, co z mieszkaniem, co z alimentami, lub kiedy już przeprowadziliście rozwód, ale wciąż nie wiecie jak rozwiązać kwestie opieki nad dziećmi, podziału majątku, wzajemnych kontaktów.
  • Mediacje w konfliktach społecznych – w sporach, w które zaangażowana jest społeczność lokalna, mieszkańcy dzielnicy czy gminy, samorządy i instytucje lokalne.
  • Szkolenia i warsztaty z zakresu różnych poziomów rozwiązywania konfliktów – dla firm, ośrodków pomocowych , organizacji pozarządowych.

Zachęcamy: po jedenaste – rozmawiaj!